Wieś Duchnice wspominana jest w XVI wieku jako wieś szlachecka. Kolejne informacje o majątku duchnickim pochodzą z XVIII wieku. Przed 1783 rokiem część dóbr duchnickich należała do Zakonu Maltańskiego a właścicielami drugiej części była rodzina Szamockich.

  • Antoni Szamocki zapisał w 1820 roku majątek bratankowi Wojciechowi,
  • Wojciech Szamocki sprzedał na licytacji w 1823 roku majątek Janowi Bogumiłowi Stenzlowi,
  • W roku 1834, po śmierci J.B. Stemzla dobra odziedziczyła wdowa – Magdalena z Fuszerów oraz dzieci: Jan Bogumir, Karol August, Jan Edward, Matylda ze Stenzlów Szmidtowa i Celestyna Filipina Amalia.
  • W 1845 roku dobra zostały wystawione na licytacje i sprzedane Janowi Duczyńskiemu,
  • W 1848 roku, po śmierci J. Duczyńskiego majątek przypada licznemu potomstwu i po kilku miesiącach zostaje odkupiony przez Mikołaja Duczyńskiego, najstarszego syna Jana,
  • W 1850 roku Mikołaj Duczyński sprzedaje dobra małżeństwu Strőhmerów,
  • W tym samym 1850 roku, po kilku miesiącach sprzedają oni majątek Janowi Henrykowi Klawe, właścicielowi 2 piekarni na Marszałkowskiej i współwłaścicielowi browaru warszawskiego  „Klawe, Haberbusch i Schiele”, który sprzedał w 1865 roku wspólnikom swoje udziały w browarze i osiadł w kupionym wcześniej majątku w Duchnicach.

         Najprawdopodobniej dla Jana Henryka Klawe pałac zaprojektował i   wybudował w 1867 roku  inż. Stanisław Kierbedź. Ta data widnieje na blaszanej chorągiewce wieży. Z przekazu rodziny Szymborskich wynika, że pałac przeznaczony był na sanatorium.

  • Przed śmiercią Jan Henryk Klawe (zm. 1874 r.) sprzedał majątek Franciszkowi Kobylańskiemu herbu Lubicz (1834-1890),doktorowi medycyny, naczelnemu doktorowi szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie,
  • W latach 1879-1881 zarządcą w majątku duchnickim był Antoni Szymborski, dziadek naszej noblistki Wisławy Szymborskiej.
  • W 1882 roku odkupił dobra inż. Stanisław Kierbedź herbu Ślepowron będący później właścicielem majątku w Ołtarzewie
  • Do 1935 roku właścicielami dóbr i pałacu była rodzina Derszów,
  • w 1935 roku majątek z pałacem został sprzedany Marii Dunajewskiej z domu Gałczyńskiej,
  • W 1946 roku w drodze spadku właścicielką pałacu i części dóbr stałą się Jadwiga Modrzejewska z domu Gałczyńska, bratanica Marii Dunajewskiej, która w 1876 roku sprzedała większość ziemi. W 1957 roku udostępniła część pałacu na przedszkole. Działało ono ponad 40 lat (do 2000 roku) prowadząc grupę trzydziestoosobową dzieci w różnym wieku,
  • Od roku 2006 w drodze spadku właścicielką pałacu i działki w Duchnicach zostały Maria i Dorota Gałczyńskie, bratanice Jadwigi Modrzejewskiej.
  • Po śmierci w 2016 roku Doroty Gałczyńskiej jedyną spadkobierczynią pozostała Maria Gałczyńska.

Pałac pozostaje więc w rękach rodziny Gałczyńskich herbu Sokole wywodzącej się z ziemi kaliskiej od ponad 80. lat.

Pałac o ogólnej powierzchni 1470 m. kw. znajduje się na działce o powierzchni 1,46 ha. Do pałacu prowadzi 155 letnia aleja lipowa o powierzchni ok. 30 arów będąca pomnikiem przyrody.

Aleja Lip – pomnik przyrody (drzewa mają ponad 155 lat)

Pałac został wybudowany w modnym w ówczesnym czasie stylu neorenesansowej willi włoskiej (podobnie jak dwór w Gołaszewie). Składa się z dwóch budynków ustawionych prostopadle do siebie: piętrowego z tarasem ze schodami do ogrodu i trójbocznymi występami podtrzymującymi tarasy na wysokości pierwszego pietra i parterowego zakończonego czworoboczną wieżą. Obiekt jest murowany z cegły, otynkowany i podpiwniczony. W budynku zachowały się kominki i piece kaflowe. Otaczający pałac park jest resztką regularnego parku krajobrazowego z dwiema osiami widokowymi powstałego w czasach budowy pałacu. Mimo znacznego wykarczowania w parku zachowały się pomnikowe drzewa, głównie dęby.

Pałac w Duchnicach: od prawej wieża, część parterowa i prostopadle do niej ustawiona część piętrowa

Dodaj komentarz

Close Menu