Jadwiga Modrzejewska w 1957 roku udostępniła część pomieszczeń pałacu w Duchnicach na przedszkole. Funkcjonowało ono do 2000 roku, czyli 43 lata.

Początkowo umowa zawarta była przez władze oświatowe z Pruszkowa, potem Gminy Ożarów Mazowiecki. Przedszkole przyjmowało średnio trzydzieścioro dzieci. Warunki nie pozwalały na więcej. Zawsze była jedna grupa dzieci w różnym wieku. Wymagało to dzielenia dzieci na mniejsze zespoły.

Przez wiele lat wejście do przedszkola było od strony wschodniej pałacu po schodkach z ogrodu.

strona wschodnia pałacu w Duchnicach, wejście z ogrodu do przedszkola
strona wschodnia pałacu w Duchnicach, wejście z ogrodu do przedszkola, ze zbiorów Marii Gałczyńskiej

Teren dużego ogrodu był ogrodzony i stanowił plac zabaw dla dzieci. Czasem dzieci wychodziły poza ten teren gdy chciały bawić się na słońcu. Wschodnia strona i stare dęby zacieniały ogródek.

Przedszkole zajmowało bardzo duże pomieszczenie (50 m kw.) na parterze. Miało ono wydzielone miejsce na szatnię, pozostała powierzchnia służyła jako sala zabaw a po rozłożeniu leżaków służyła dzieciom jako sypialnia.

Patrząc na wejście do przedszkola, po prawej stronie była łazienka, kuchnia oraz magazynek.

Z dużego salonu wchodziło się do mniejszego pomieszczenia gdzie ustawione stoły służyły i jako jadalnia w porze posiłków i sala do pracy z dziećmi.

Dopiero pod koniec działalności przedszkola warunki poprawiły się.  Powierzchnia przedszkola została powiększona. Do przedszkola wchodziło się od strony północnej, po schodach z gankiem wspartym na dwóch filarach zwieńczonych trójkątnym szczytem. W dodatkowym pomieszczeniu urządzono szatnię i wygospodarowano pokój dla dyrektorki i intendentki.

DSC07283
strona północna pałacu w Duchnicach, wejście z gankiem, ze zbiorów Marii Gałczyńskiej

RSP Duchnice (Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Duchnicach. Producent marmolad, nadzień spożywczych i jaj, prowadząca działalność od 1975 roku) wyremontowała pomieszczenie z kominkiem, gdzie ułożono nową podłogę.

DSC02506-po-przedszkolu-sala
sala z kominkiem w pałacu w Duchnicach

Dzieci przygotowywały programy słowno-muzyczne, czytanie książek, śpiewanie piosenek.

Dyrektorkami tego przedszkola były panie: Elżbieta Dobrzyńska, Maria Mikołajczyk, Maria Łukomska i Zofia Kilińska (w latach 1978-2000). Ta ostatnia wspomina, że pani Jadwiga była bardzo zżyta z dziećmi, brała udział w przedszkolnych świętach, zapraszała też do siebie odwiedzające przedszkole panie dyrektorki z innych ożarowskich placówek.

DSC07415-Duchnice-przedszkole
w przedszkolu w pałacu w Duchnicach, ze zbiorów Marii Gałczyńskiej
Modrzejewska-Jadwiga-z-Janka-Kowalczyk-ma
Jadwiga Modrzejewska podejmuje panie dyrektorki przedszkoli w Ożarowie, na zdjęciu widoczna Janina Kowalczyk, ze zbiorów Marii Gałczyńskiej

Ten post ma 3 komentarzy

  1. Łzy radości same płyną ja tu się wychowałam mieszkałam z Rodzicami i rodzeństwem od urodzenia 53r.przez 26 lat ,a przez długi czas z przedszkolem dzieliły mnie tylko drzwi , mieszkałam w tym pokoju z kominkiem i piecem. Piękne wspomnienia

    1. Maria. Mieszkali tam moi dziadkowie. Marta I Kazimierz Grabowscy. Prosze o kontakt.

      1. Witam mój e-mail lewan35@wp.pl czekam na kontakt pozdrawiam Maria .
        Znałam Leszka Grabowskiego mam też kilka zdjęć z Leszkiem

Dodaj komentarz

Close Menu